Login

Past Award Winners


2015 Recipients

2015 Award Winners
Learn more about the 2015 Entrepreneur of the Year Award Winners

Entrepreneurial Excellence
Dallas Mercer, DMC, Mount Pearl

Youth Entrepreneur of the Year
Jodi Basha, Island Orthotics, Corner Brook

Start-up
Andrea Rowe, Airo Landscape Design, St. John's

Community Impact
Sarah Short, Activelife Physiotherapy and Wellness, Deer Lake

Innovation
Sarah Bennett, UC Baby & A New Beginning Massage Therapy, Paradise

Visionary
Katie Hayes, Bonavista Social Club, Upper Amherst Cove

Export
Cindy Roma & Sydney Ryan, Telelink, St. John's

Corporation of the Year
Emera Newfoundland & Labrador


2014 Recipients

2014 Award Winners
Learn more about the 2014 Entrepreneur of the Year Award Winners

Entrepreneurial Excellence
Margot Mayo, Jema International Travel Clinic, St. John's

Youth Entrepreneur of the Year
Lesley Oake, Lesley Oake School of Dance, Grand Falls-Windsor

Start-up
Helen MacKinnon, A Holding Place, St. John's

Community Impact
Angela Parsons, Royal K9 Inc., Deer Lake

Innovation
Jackie McCann-Scott, Invested Mama, St. John's

Visionary
Bonnie Cook, Abbyshot Clothiers, Mount Pearl

Export
Barbara Doran, Morag Loves Company, St. John's

Corporation of the Year
Hebron Project


2013 Recipients

2013 Award Winners
Learn more about the 2013 Entrepreneur of the Year Award Winners

Entrepreneurial Excellence
Anne Whelan, Seafair Capital Inc., St. John's

Youth Entrepreneur of the Year
Amanda Burton, Recipe for Health, St. John's

Start-up
Susan Power, Higher Talent Inc., St. John's

Innovation
Lisa Gilliam, Munchkin Music Factory, St. John's

Visionary
Sharon Horan, FIT For Work, St. John's

Community Impact
Bev Moore-Davis, Morvis Group of Companies, St. John's

2012 Recipients

2012 Award Winners
Entrepreneurial Excellence & Community Impact
Cathy Bennett, Bennett Group of Companies, St. John's

Youth Entrepreneur of the Year
Katherine Hiscock, Beautiful Rock, Gander

Start-up
Melanie Caines, Nova Yoga, St. John's

Innovation & Visionary
Debra Feltham, Feltham Attwood Certified General Accountants, Mount Pearl


2011 Recipients

2011 Award Winners
Entrepreneurial Excellence
Dr. Pauline Duivenvoorden, Headline Holsteins Ltd., Deer Lake

Youth Entrepreneur of the Year
Penny Chatman, The Red Rooster Eatery, Lethbridge

Start-up
Robin White, Fresh Faces Laser & Medical Cosmetics Clinic & Total Body Fitness, Gander

Innovation
Tineke Gow, Artisan Inn, Trinity

Visionary
Chantelle O’Driscoll, Diversity Without Borders, St. John’s

Community Impact
Andrea Sharpe, Karlande Designs Ltd., Clarenville


2010 Recipients

2010 Award Winners
Entrepreneurial Excellence
Rhonda Skanes, East Coast Beauty Inc., St. John’s

Youth Entrepreneur of the Year
Angela Parsons, Royal K9 Spa & Resort, Deer Lake

Start-up
Tina Holden, Cardio Fit Bootcamp, Mount Pearl

Innovation
Dallas Mercer, Dallas Mercer Consulting Inc., St. John’s

Visionary
Anne Whelan, CareGivers Inc. and Bren-Kir Industrial Supply
St. John’s

Community Impact
Tineke Gow, Campbell House, Artisan Inn and The Twine Loft
Trinity 


2009 Recipients

2009 Award Winners
Entrepreneurial Excellence
Gina Tapper, Hampton Holdings Inc., Mount Pearl

Youth Entrepreneur of the Year
Rebecca Rose, Breakwater Books Ltd., St. John’s

Start-up
Elizabeth Burry, Elizabeth Burry Fine Art & Gift Gallery,  St. John’s

Innovation
Deborah Bourden, Applecore Interactive, St. John’s

Visionary
Edwina Kirkland, Kirkland Nursing Services Inc., St. John’s

Community Impact
Anne Squires, Exit Realty on the Rock, St. John’s


2008 Recipients

2008 Award Winners
Entrepreneurial Excellence
Constance Howard, Hayward Interiors Plus Inc., St. John’s

Youth Entrepreneur of the Year
Regina Anthony, Bonne Esperance House Heritage Inn, St. John’s

Start-up, Community Impact
Michelle Sheppard and Raeleen Baggs, Paradise Physiotherapy Ltd., Paradise

Visionary
Odelle Pike, Log Cabin Lodge Inc., Black Duck Siding

Innovation
Judy Reid, Clientime, Mount Pearl


2007 Recipients

2007 Award Winners
President’s Award
Cindy Roma, Telelink, The Call Centre Inc., St. John’s

Youth
Laura Coultas, Five Island Art Gallery, Tors Cove

Labrador Region
Corina Dumaresque, Dumaresque Desktop Design Inc., Forteau

Central Region
Bernice Walker, Corona College, Grand Falls-Windsor

Eastern Region
M. Wanda Davis, Radiance Hair Studio and Spa Ltd., Bay Roberts

Avalon Region
Katherine Higgins, Landells Clinic, St. John’s


2006 Recipients

2006 Award Winners
President’s Award
Cathy Lomond, Hotel Port aux Basques, Port aux Basques

Youth
Amy Gallant, Forever Fit Personal Fitness, Corner Brook

Labrador Region
Judy Kippenhuck, Midway Garden Ltd. and Flightline Café & Gifts Ltd., Happy Valley-Goose Bay

Western Region
Melissa Martin, Spruce Pines Country Inc., Port au Port

Central Region
Jacqueline Jenkins, Jacqueline Jenkins Law Office, Grand Falls-Windsor

Eastern Region
Patricia Ryan-Kelly, Tilly’s Salon & Solarium, Marystown

Avalon Region
Siobhan Coady, Bonaventure Fisheries & Newfound Genomics, St. John’s


2005 Recipients

2005 Award Winners
President’s Award
Judy Sparkes-Giannou, Maxxim Vacations, St. John’s

Youth
Judith Ryan, Galleria Enteak, St. John’s

Labrador Region
Agnes Cabot, Cabot’s Cash & Carry, West Ste. Modeste

Western Region
Maxine Hoskins, MAXimum Home Support Services Inc., Corner Brook

Central Region
Michelle Critch, Hair Alive/Exploits Traditional Karate, Badger

Eastern Region
Lorraine Taylor, Taylor’s Transport, Dunville

Avalon Region
Cindy Murray, Murray Enterprises Inc., St. John’s

2004 Recipients

2004 Award Winners
Champion
Edwina Hutton, Managing Editor, Atlantic Business Magazine

Youth
Angie Dalley, Gander Massage Therapy Clinic

Labrador Region
Linda Saunders McLean, Linda’s Gift Baskets

Western Region
Bella Hodge, Valhalla Lodge B&B, and
Gina Noordhof, The Norseman at L’Anse aux Meadows and Gaia Gallery

Central Region
Jean Chatman, Chatman’s Bakery

Eastern Region
Margaret Kelly, Hotel Placentia Ltd.

Avalon Region
Bonnie Cook, AbbyShot Clothiers Limited


2003 Recipients

2003 Award Winners
Champion
Sandra Avery, A Special Touch

Youth
Gina Tapper, Hampton Ventures/Access Plus

Labrador Region
Beverly Russell, Midway Restaurant

Western Region
Barbara Genge, Tuckamore Lodge Ltd.

Central Region
Sheila Goodyear, Central Funeral Homes Ltd.

Eastern Region
Anne Connor Sheppard, The Assessment and Therapy Centre

Avalon Region
Judy English, Newfoundland Personnel

Upcoming events

Page title


Powered by Wild Apricot Membership Software